• Phone: (123) 0200 12345
 • ecopark.osokorky@gmail.com

Альбом «Екопарк «Осокорки» – домівка квіткового Києва». Сторінка 1

Зірочник злаковидний (Stellaria graminea L.)

 • Напевно багато із Вас вигукували, коли бачили ці квіточки: «Поглянь но, які малесенькі ніжні зірочки!» І дійсно, стебельце у цієї рослинки таке тоненьке, що його ледве видно. Тому складається враження, що квіточки висять у повітрі між високими травами, наче зірочки у небі. Втім, треба знати, що ця рослина отруйна, хоч її і використовують у певних дозах у лікувальних цілях. Якщо вона потрапить у корм худобі, то може викликати тяжке отруєння тварини. Не дарма її називають ще п’янка трава або п’яне сіно.

Частуха подорожникова або частуха звичайна (Alisma plantago-aquatica)

 • Цю рослину творець створив у кращих традиціях мінімалізму. А декому із нас вона може нагадати новорічну ялинку в травні J. Це частуха подорожникова або частуха звичайна (Alisma plantago-aquatica). ЇЇ біологічна назва походить від кельтського слова Alisma і означає «вода». Це рослина-гелофіт, тобто чудово росте «по коліна» у воді J. Найкраще вона почуває себе у водоймах із недавно розкопаним басейном із глинястим дном. Тож, на тих осокорківських озерах, які утворилися в результаті викачування піску, вона організує чималі колонії.

  Її корінь і листя мають антибактеріальні, антихолестеринні і сечогінні властивості.

  Квіточки частуха розкриває тільки по обіді. Її насіння нагадує верхню частину ложечки і може до 15 місяців плавати у водоймі. Мабуть тому німецькою мовою ця рослина називається «жаб’яча ложка» (Froschlöffel) J.

  У свіжому вигляді частуха отруйна. Цікаво, що в той час, як корову вона може вбити, із козами у неї дружні гастрономічні стосунки.

  Кажуть, що частуху вживають від сказу.


Буркун білий (Melilotus albus)

 • Тільки погляньте, яка динаміка! Так росте буркун білий (Melilotus albus). Буркун дуже цінна рослина для тваринництва і бджільництва. Як медонос він не має собі рівних серед інших бобових культур. Тому латиною він називається «медова конюшина» (мeliі lotus). Незамінний буркун білий також у боротьбі і ерозією ґрунту і збагаченні його поживними речовинами. З 16-го століття буркун білий вирощується у Європі як лікарська і декоративна рослина (переважно для вінків).

  Буркун білий настільки впертий, що проросте навіть на твердій, як камінь, землі чи у кам’яних кар’єрах. Вочевидь за це німці назвали його «кам’яна конюшина» (Steinklee).

  Квіти буркуну додають у вищі сорти тютюну, щоб надати йому особливого аромату.

   

  Буркотіння чути з тіні?

  Не лякайся — не вовкун,

  Зголоднілий в животінні

  Вовчохижім. То — буркун!

   

  Не бовкунчик пустотілий,

  Не розбовканий чавун

  Сполошний. То — розімлілий

  Первозацвітом буркун!

   

  Простоквіт. Зелорослина.

  Доброзичливець-пустун.

  Дятел — птах. А ти — людина.

  А дивак отой — буркун!

   

  Іван Низовий

  ​​​Луганськ

Суховершки звичайні (Prunella vulgaris)

 • Ця рослина здатна захистити нас від сонця. Ні, тінь вона створити не може – надто мала для цього, але вона містить розмаринову кислоту, завдячуючи якій косметична промисловість використовує суховершки для виготовлення засобів від ультрафіолетових променів.

  У Середньовіччя суховершками лікували дифтерію. На азіатському просторі – це традиційна лікарська рослина, а також сировина для виготовлення ефірних масел.

   

  «Називають в множині:

  Миколайчики, суниці,

  Ось – калачики розсіяні,

  Півники із віялами,

  Любочки і сухове́ршки –

  В нас рослин лучни́х – безмежка!

  Є стокро́тки з пу́п’янками,

  Дзвоники…», –  прогулянкою

  Вчителька-матуся

  Вчить доньку́ Інуську.

   

  …Вушка ж дівчинки, в’юнкі,

  Вже не чують про квітки́:

  …Наближавсь – велосипедик,

  А на ньому – хлопчик Федик…

   

  Євген Юхниця

Чистець болотяний (Stachys palustris)

 • Якщо треба заспокоїти свою нервову систему, понизити артеріальний тиск, привести у порядок роботу статевих органів, то чистець – саме те, що потрібно. Настій цієї рослини допоможе тримати у чистоті горло і шкіру – не дарма ж вона називається чистець J.

Півники сибірські (ris sibirica)

 • Хоч літо – це час дозрівання насіння півників сибірських, але поодинокі рослинки і у цей спекотний період милують наше око і не дають забути чудові рясні плантації півників сибірських і півників болотних, якими ми насолоджувалися всю весну.

  Півники сибірські занесені у Червону книгу України. Заборонено несанкціоноване збирання цих рослин та порушення умов місцезростань, надмірний випас, меліорація лук! Тож займайте проактивну позицію, коли бачите, як продають ці квіти біля метро – викликайте поліцію. Відповідь від Державної екологічної інстпекції у м. Києві з роз’ясненням відповідальності за такі дії дивіться у додатку 1 до цього альбому.

   

  Ой ви, півники-іриси,

  Усміх сонця, неба цвіт,

  Ненароком, чи зумисне

  Шлете з юності привіт?

   

  Із матусиної грядки,

  Із отого квітника

  У взірцевому порядку

  (бо в турботливих руках).

   

  Вочевидь, не знають втоми

  В мами руки золоті,

  Тож вклонитися бутони

  Їм готові ті і ті.

   

  Смеркла юності колиска,

  Все у вічність відійшло.

  А побачу десь іриси –

  Мов навідаюсь в село.

   

  Надія Бойко

Сідач коноплевий (Eupatorium cannabinum)

 • Хіба це не дивна рослина, якщо із її квітів отримують синю фарбу, із листя жовту, а із кореня чорну. Готова писанка в одній рослині! J . Німці називають її прагматично «водяна материнка» (Wasserdost) або загадково «трава Кунігунди» (Kunigundenkraut) – за ім’ям католицької святої, яка вважалася покровителькою хворих дітей.

  Сідач був відомий з античних часів. Його латинська назва походить від імені понтійського царя Метридата Євпатора. За переказами цар використав сідач, як засіб проти отрути. Давні греки лікували ним укуси скорпіонів і інших отруйних тварин.

  Середньовічні європейські селяни вірили, що у сідачі оселяються хатні духи, які захищають будинок від відьом і чортів. Це було причиною, чому ця рослина у великих кількостях росте навколо старих селянських обійсть.

  Сьогоднішні фітотерапевти стверджують, що сідач збуджує апетит, очищає кров, має антибактеріальну і дезінфекційну дію, виводить зайву вологу із організму, понижає температуру тіла, врегульовує місячний цикл, вгамовує біль, підвищує потовиділення і прискорює загоювання ран.

  А ще сідач – оригінальна декоративна квітка і чудовий медонос.