• Phone: (123) 0200 12345
  • ecopark.osokorky@gmail.com
Концепція розвитку території Екопарку Осокорки
Без забудов та зі збереженням довкілля
Ми створили початкову концепцію розвитку територій, щоб показати, як може виглядати майбутній парк на території Південних Осокорків.
Повну версію концепції читайте у PDF-презентації. Коротку версію дивіться нижче.
Коротка версія
Що увійшло в концепцію?
Філософія, мета, принципи
В документі ми чітко прописали, чому важливо зберегти цю зелену зону, в якій живуть десятки тисяч рідких птахів, тварин, комах, рослин. Ми виписали, що насправді важливо для успіху парку та які принципи важливо брати за основу, щоб парк став ще одним улюбленим місцем киян, а не забутою територією.
Для чого ми створили концепцію Екопарку
Ми створили початкову концепцію розвитку територій, щоб показати як може виглядати майбутній парк на території Південних Осокорків.

Це стосується його форми та структури (зокрема зонування), але в першу чергу ми абсолютно чітко сформульовали філософію майбутнього парку, його мету та основні принципи, на яких має базуватися розробка, реалізація і діяльність Екопарку Осокорки.

У розробці майбутнього детального проєкту парку, його технічних і дизайнерських рішень ми цілковито покладатимемося на досвід і компетентність відповідних фахівців. І ми будемо наполягати на тому, щоб проєкт майбутнього парку був обраний для Громади на відкритій конкурсі, відкритому для будь-яких фахівців світу, та базувався на принципах, зазначених у цьому документі.
Філософія проєкту
Дай можливість відтворюватися природі і вона допоможе відтворитися тобі.
Мета
  • Зберегти місця відтворення екосистеми Києва, до якої входять місця гніздування, харчування і проживання птахів, серед інших також червонокнижних, місця розмноження, харчування і проживання тварин і комах, необхідних для функціонування цієї екосистеми, місця росту і розмноження багатого світу рослин, насамперед червонокнижних і занесених до регіонального Червоного списку.
  • Зберегти і покращити екологічний стан Дарницького району, обтяженого БСА, сміттєспалювальним заводом, цілим рядом інших промислових підприємств, центральною магістраллю «проспект Бажана» і найщільнішою забудовою.
  • Надати мешканцям і гостям мегаполісу можливість фізичного, психологічного і інтелектуального відпочинку.
  • Створити освітню базу для дітей і юнацтва, студентів і вчених, які займаються природничими науками.
  • Зберегти і відновити культурні традиції, історичну спадщину цього району сучасного Києва, який виник на місці самобутніх поселень і природних місцин, зокрема села Осокорки і Позняки, літописного озера Святище, літописної річки Золочі тощо.
  • Надалі формувати, розвивати і згуртовувати Громаду навколо шляхетних і гідних сучасної людини цілей і цінностей, де б Громада була не стороннім спостерігачем, а активним учасником суспільного життя.
  • Сприяти розвиткові нашого району шляхом залучення до нього ззовні і створення всередині попиту на творчу і наукову еліту. Тим самим зробити свій внесок у руйнування ярлика виключно спального району і формування натомість самодостатньої оригінальної комфортної і привабливої частини нашого міста.
Принципи
Природозахисний принцип
Всі методи облаштування парку, заходи, покликані забезпечити його функціонування, і які у майбутньому проводитимуться на його території, повинні бути підпорядковані у першу чергу природозахисному принципу. Це означатиме, що, наприклад:

  • освітлення, яке встановлюватиметься у частині міського парку, має бути спрямоване лише вниз, згідно сучасних вимог до охорони довкілля у провідних європейських країнах, щоб мінімізувати світлове засмічення території, і тим самим зменшити негативний вплив на екосистему;
  • місця для купання мають бути розміщенні фрагментарно із максимальним збереженням рослинності, яка є природним очисником водойм;
  • навіть у зоні «міський парк» (про зональність див. наступний розділ) використання музики, інших засобів розваг із супроводженням звукових і світлових ефектів, розведення багаття, рух транспорту мають бути скоріше винятком, ніж нормою і у будь-якому випадку чітко і строго регламентовані і суттєво обмежені;
  • доріжки природо-захисній зоні із можливостями відновлювального і пізнавального відпочинку мають бути підсипними з природнього матеріалу, наприклад, мілкий вкатаний гравій і надземні дерев'яні. На ділянках у природо-захисній зоні із підвищеним ступенем захисту і суворо обмеженим доступом – без жодного наземного покриття.
Сучасність
Всі технічні і дизайнерські рішення, мають базуватися на новітніх технологіях, вимогах і уявленнях сучасного цивілізованого світу про облаштування життєвого простору. Перш за все це стосується зони "міський парк". Нас не цікавить і не задовольнить недоречна примхувата штучна помпезність або примітивний кіч. Натомість ми бачимо свій парк таким, у якому буде витримана природна гармонія, природна естетика, природна лінія, природна колористика, властива нашому регіону, природні матеріали у поєднанні із передовими методами енергозбереження і сучасними напрямками дизайнерської думки.

Пропагування здорового способу життя
Екопарк «Осокорки» має стати для мешканців нашого району, всіх киян і гостей міста взірцем здорового способу відпочинку. Своєю інфраструктурою і заходами він має не тільки пропонувати, а і вчити мешканців міста ефективно відновлювати своє фізичне і психологічне здоров'я.

Оригінальність
Екопарк «Осокорки» кожною своєю складовою має стати оригінальною і самобутньою візитівкою Дарницького району, а не типовою шаблонною парковою зоною.

Єдинство, цілісність і завершеність концепції парку
Екопарк має бути єдиною структурою у одному стилі, всі частини якої будуть складовими єдиної концепції, а не набором об'єктів, різних за стилем і якістю. Не допускається також наявність об'єктів, які ідуть в розріз із філософією, метою і основними принципами парку.

Екологічність
Всі матеріали використані для облаштування і оздоблення парку мають бути природніми, а технології енергозберігаючими, вони не повинні завдавати шкоди довкіллю (наприклад, освітлення має бути спрямоване вниз), гармонійно вписуватися у природній ландшафт з мінімальним втручанням у екосистему території.

Соціальне спрямування
На території екопарку повинні бути всі можливості для повноцінного відпочинку і пересування людей із спеціальними потребами. Інфраструктура і базовані на ній майбутні заходи парку повинні в оригінальний, цікавий і сучасний спосіб охоплювати інтереси людей похилого віку, батьків з малими дітьми, молоді.

Окрім того ми хочемо на базі нашого екопарку створити невеличкий центр дозвілля для людей похилого віку, які зможуть відвідувати його кілька разів на тиждень, щоб під опікою відповідного персоналу і волонтерської молоді цікаво провести час у приємному товаристві і не відчувати себе самотньо.

Формування персоналу парку
Цей процес має відбуватися на відкритих, прозорих і конкурентних засадах із представленням Громаді кандидатур на обговорення і затвердження. Кандидати на керівні посади мають надати на розгляд Громади свої концепції, плани розвитку, співзвучні з основними засадами парку. Окрім того керівний склад екопарку має бути обраний вже на етапі будування/облаштування парку.

Детальніше про дотримання принципів дивися у розділах «Елементи організації» до кожної із трьох зон екопарку в повній концепції.
Зонування, форма та структура Екопарку
Ми запропонували розділити Екопарк на три зони:
1. Зона міського парку і активного відпочинку.
2. Природо-захисна зона із можливостями відновлювального і пізнавального відпочинку.
3. Ділянки у природо-захисній зоні із підвищеним ступенем захисту і суворо обмеженим доступом.

В документі ми показали, де має бути міський парк (там можуть бути оздоблені пляжі, дитячі майданчики, вело-доріжки, прокат велосипедів та човнів, парковки, вбиральня, кафе, зручні зони рибалки та інше дозвілля), а де природо-охоронна зона (там можуть бути кемпінги для палаток, еко-стежки, пішохідні та бігові маршрути, оглядові вежі для нагляду за птахами та природою, зони відновлення природи та інше).
Більше про зонування та маркування іконок читайте в повній версії концепції.
Проблеми, які потрібно вирішити
В документі ми розписали основні проблеми, які мають бути вирішені в рамках створення Екопарку. Саме ці проблеми найбільше турбують громадськість і пересічних відвідувачів екопарку.
Сміття
Наразі однією із найбільших проблем є сміття. Вздовж вулиці Колекторної і у деяких місцях в глибині парку – це здебільшого будівельне сміття, яке там викидали щоб не платити за вивіз на сміттєвий полігон. Вздовж дачного кооперативу – побутове сміття дачників. Сміття по берегах озер і доріг Екопарку в основному з'являється внаслідок відпочинку людей, хоча інколи з'являються і нові купи будівельного сміття.

Слід зазначити, що з кожним роком культура відпочиваючих на природі росте, і все більше людей крім свого забирають і сміття, залишене іншими, але це не вирішує проблему. Так само як не вирішують її і регулярні толоки, які проводять активісти екопарку.

Тому першочергова задача – це генеральне прибирання території і ліквідація стихійних звалищ силами комунальників із залученням активістів і місцевих мешканців. А подальша підтримка території в чистоті, встановлення і регулярний вивіз сміттєвих контейнерів – запорука успішності екопарку.
Рух автотранспорту
Друга проблема – це нічим не обмежений і безконтрольний рух автотранспорту по території екопарку. Автівки паркуються будь-де – безпосередньо біля води, на траві, серед кущів.

Все ще трапляються випадки, коли на територію екопарку вантажівки вивозять і викидають будівельне та побутове сміття замість того, щоб їхати на платний полігон.
Альтанки
Третя проблема це альтанки у їх поточному стані. Детально про них написано в п.20 розділу «Елементи організації фронтальної частини Екопарку – міського парку і зони активного відпочинку».
Відстріл птахів
Дуже важливою проблемою є відстріл птахів у сезон полювання. Полювання не тільки наносить шкоду екосистемі цієї території, знищує серед інших також червонокнижних пернатих, але і є вкрай небезпечним для людей. Адже стрілянина здійснюється у межах міста, поблизу густонаселеного району. А територія екопарку набирає у населення все більшої популярності.
Пожежі
Не менш болючою проблемою є пожежі, які час від часу виникають у лісовій і лучній частині екопарку. Територія без статусу, належного догляду і контролю та ще і поблизу великої кількості людей завжди є зоною підвищеного рівня небезпеки виникнення вогняних стихій.
Викошування та масове знищення червонокрижних рослин
Велике стурбування у нас викликає також регулярне і масове знищення червонокрижних рослин, зокрема весняних першоцвітів, півників сибірських і болотних, рослин, занесених у Червоні списки Києва і Київської області, таких як, наприклад, тирлич звичайний, коронарія зозуляча, дзвоники скупчені білі тощо.

Також відбувається постійне масове викошування серед інших тих рідкісних рослин, які розмножуються лише насінням, що призводить до скорочення і знищення їхньої популяції.
Приклади інших екопарків світу
Ми вивчили світовий досвід та навели приклади, як може виглядати Екопарк Осокорки.
Зокрема, його частина з обмеженим доступом (зокрема там, де гніздуються та розмножуються рідкісні види птахів).
Прибережна доріжка в парку водно-болотних угідь Гонконга (Hong Kong Wetland Park). Доречі, цей парк – один із переможців світового конкурсу Awards for Excellence від Urban Land Institute.
Доріжка на луговій місцевості в Onkaparinga River Recreation Park (Аделаїда, Австралія)
Вежа для милування краєвидами та спостереженням за птахами, Spruce Creek Park, Port Orange (штат Флорида, США)
Конструкція на воді для спостережень за птахами та збереження природних берегів, Berrinba Wetlands (Брісбен, Австралія)
Фото території Екопарку з повітря
Унікальна природа, яку ми маємо зберегти.
Дізнайтесь більше в повній концепції Екопарку
Екопарк чи забудова?
Допоможіть проєкту стати реальністю