• Phone: (123) 0200 12345
  • ecopark.osokorky@gmail.com

Щиглик (Carduelis carduelis)

March 25, 2021

🐦 ЩИГЛИК (Лат.: Carduelis carduelis, англ.: Goldfinch) – веселий, жвавий, спритний, з гарним оперенням птах, представник родини в’юркових.

🌍 Вид поширений у Європі, Північній Африці, Передній Азії і Західному Сибіру. В Україні гніздовий, перелітний, зимуючий на всій території.

🌳 Надає перевагу світлим лісам, полезахисним смугам, садам, паркам. Зустрічається також на полях, що заросли бур`янами, в першу чергу чортополохом, якщо поблизу ростуть дерева.

ℹ️ Родова назва роду щигликів походить від латинської назви чортополоху Carduus. Ім’я було вибране невипадково, оскільки улюблена їжа щиглика – насіння саме цієї рослини 🎋. З червня по березень птах годується переважно насінням чортополоху. Суцвіття чортополоху, так звані кошики, щиглик не чіпає до зими, збираючи насіння на землі, а коли земля вкривається снігом, витягує їжу з її природного сховища. Щиглик любить також насіння гречки, кульбаби і жовтозілля. Навесні і влітку охоче їдять комах.

 

☀️ На пошуки їжі птахи вирушають групами на світанку з першими променями сонця. У цей період вони демонструють найбільшу активність, яка періодично переривається на короткочасний відпочинок. Ближче до обіду настає черга прийняття ванн і водопою.

🐦Взимку щиглики збираються в зграйки до 40 особин і сплять всі разом, щоб зігрітися. Зграї можуть бути спільними з коноплянками, канарковими в’юрками й зеленушками.

🎼 Самки і самці дуже гарно співають. Чути спів можна майже в будь-який час року. Мовчать вони тільки в період линьки. Співати можуть різноманітно. Фахівці відрізняють більш 20 різних трелей

❤️ Щиглики досягають статевої зрілості в однорічному віці. Вони утворюють моногамні пари ще в зимових зграях. Самці стають стурбованими пошуком своєї обраниці вже в лютому і негайно приступають до багатотижневого співу. Через півтора місяця в серцях красунь кресне крига, і вони наближаються до вподобаного їм співака, виляючи всім тілом і похитуючи дзьобом. Кавалери розпрямляють крила і намагаються виглядати більшими, ніж вони є насправді. Їх шлюбний танець складається зі стрибків на витягнутих ногах і обертань навколо осі з високо піднятим хвостом. Вся ця краса супроводжується трелями й несподіваними стрибками з боку в бік.

🐣 Більшість щигликів влаштовують гнізда на листяних деревах, зазвичай на кінці гілки, подалі від стовбура. Самка дуже добре ховає гніздо. Воно рідко знаходиться нижче 4 м над землею.

Поки самка насиджує кладку, самець в цей час її годує і постійно співає біля гнізда. Після появи пташенят самець приносить їм комашок, а пізніше – насіння, розм’якшене у воді. Пташенята знаходяться у гнізді 2 тижні, а після того, як вони відлітають, батьки виводять ще одне потомство.

⚠️У минулому щиглик був популярним хатнім співочим птахом. Пташники щороку в кінці літа влаштовували полювання на щигликів. Його разом із чижами й синицями часто утримували в клітках. Із спійманих щигликів виготовляли чучела, а птахи, що залишилися живими, ставали домашніми невільниками. У свій час у моді були капелюхи, прикрашені різнокольоровими пір’їнками щиглика. Сьогодні вилов цих птахів заборонений, проте на чорному ринку ще можна відшукати щигликів, нелегально здобутих на півдні Європи.

🔥 Загрози для птаха:
▪️ знищення садів і чагарників;
▪️ знищення сільським господарством рослин, насінням яких живляться щиглики;
▪️ масова контрабанда співочих птахів.

Вид знаходиться під захистом:
📕 Бернської конвенції: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_032

📜 Цікаву авторську розповідь від Liudmyla Paetsch
про щиглика читайте за посиланням: https://www.facebook.com/ecoparkosokorky/posts/1464618470404166

📸 Велика подяка за матеріал до відео фотографам:
Віктор Севідов, Костя Пазюк, Igor Chervonenko, Yuriy Nechyporenko

🍀 Екопарк Осокорки є домівкою для багатьох видів рідкісних птахів. Заплавні луки і берега осокорківських озер потребують захисту від забудови, щоб залишити птахам місце для гніздування.

📃 Джерела:
http://allforchildren.com.ua/schegol.mp3
https://zooclub.org.ua/ua/vorobinoobraznye/6549-shhegol-obyknovennyj.html
http://pernatidruzi.org.ua/trokhy_pro_shchyhlykiv.html
http://pernatidruzi.org.ua/shchyhlyk_carduelis_carduelis.html
https://greenpost.ua/news/shhyglykiv-vyvozyat-tysyachamy-bo-zakonodavstvo-diryave-ekspert-i1756
https://bird-ukraine.pp.ua/index.php/svit-ptakhiv-ukrainy/ptakhy-lisiv/73-carduelis-carduelis

—–

Текст на нашій ФБ сторінці – https://www.facebook.com/ecoparkosokorky/posts/1480734592125887