• Phone: (123) 0200 12345
  • ecopark.osokorky@gmail.com

Синьошийка. Ессе

May 03, 2021

Чим тільки не хизуються птахи-самці, щоб привернути увагу своїх подруг у період спарювання. Для синьошийки окрім чарівного співу предметом особливої гордості є пляма на синьому тлі шиї птаха. У одних видів вона руда, а у інших біла. Всіма рухами і танцями навколо мами своїх пташенят майбутній тато випинає саме цю пляму-зірку. Втім, є види, у яких вона майже відсутня.

Самці синьошийки мають, як і більшість пташиних самців, два наряди – «наряд спокою» (у міжшлюбний період), і «наряд звабника» (у період спарювання). Не важко здогадатися, що саме у ролі кавалера самець має пір’ячко із яскравішим забарвленням.

Синє пір’я на шиї самця синьошийки сильно рефлектує ультра-фіолетові промені, які здатна бачити самка, і які, вочевидь, грають вирішальну роль у виборі партнера.

За свій чарівний спів і здатність імітувати звуки синьошийок, як і солов’їв, раніше масово відловлювали і тримали у клітках. Німці таких пташок так і називали – «Stubenvogel», тобто «кімнатна пташка».

На відміну від соловейка, який перегукується із іншими самцями і співом позначає свою територію, самець синьошийки після спарювання і відкладання самкою яєць майже зовсім замовкає. Продовжують самотньо співати у період між спарюваннями лише ті самці, які залишилися без подруги. Також спів може відновитися, якщо кладку яєць було знищено.

У питаннях спарювання самцю синьошийки властива як агоністична поведінка – це коли самці жорстко конкурують між собою, а за самкою просто ганяються, так і імпонуюча поведінка – самці завдяки вродженим рисам поведінки і зовнішності приваблюють самок, а конкурентів залякують. Мабуть, не дуже їм хочеться таки самотньо співати. Але і самки задніх не пасуть: навіть після знаків згоди на спарювання вони можуть добряче дати кавалерові на горіхи. Приборкати агресивну панянку вдається лише завдяки ніжному напівголосному співу і демонстрацією блакитного «жабо» з яскравою плямою.

У той час, як близький родич синьошийки – соловейко для виживання потребує густих кущів і дерев, сама синьошийка почуває себе затишно серед сухого минулорічного очерету і рогозу, а також сухостою багаторічних високих трав.

У шлюбний період самці можуть як жорстко конкурувати між собою і ганятися за самкою, так і зваблювати самку напівголосним співом і демонстрацією блакитного «жабо» з яскравою плямою.

Текст: Liudmyla Paetsch

Фото:  Igor Chervonenko , Александр Лазаренко , Віктор Севідов


Оригінал посту – https://www.facebook.com/notes/340081950603287/