• Phone: (123) 0200 12345
  • ecopark.osokorky@gmail.com

Рибалочка. Ессе

March 28, 2021

У кожного птаха свої умови виживання:
🔹змієїду потрібно понад 270 змій на сезон і тепла суха погода,
🔹бджолоїдці поряд із горбами для нір потрібні гілки кущів або дерев і просторі луки, повні комах,
бугайчик життєво потребує тиші у своїх очеретяних хащах,
🔹синиці вусатій треба китиці минулорічного очерету для гнізда,
🔹грицику мілководдя і висока нескошена трава,
🔹чепурі великій не зробити гнізда без просторих плантацій минулорічного очерету і рогозу,
так само і синьошийці не вижити без сухої лучної і прибережної трави,
🔹чапля сіра не обійдеться без дерев біля водойм, на гілках яких вона будує свої гнізда,
🔹кулик-сорока жадає просторих спокійних луків і галявин для гнізд.

❔А що потрібно чарівному яскраво-блакитному рибалочці? Гілки дерев і кущів 🌾🎋, які звисають до самої води, чиста прозора вода і велика кількість маленької рибки – ось життєва вимога цього птаха.

🐟Назва пернатого говорить сама за себе, бо основний харч рибалочки – риба. А як її зловити? Сісти на гілочку щонайближче до води і чекати. Та ще і сісти треба у тіні від цих самих дерев, щоб сонячні відблиски не засліплювали.

На прикладі маленької пташки рибалочки можна собі уявити, якої шкоди люди завдають екосистемі водойми «заходами благоустрою», коли на березі залишають лише поодинокі високі дерева, а всю поросль між ними викорчовують?!

Гнізда рибалочки роблять у нірках, як і бджолоїдки. Вхід прикривають гілочками і корінчиками трави.
Щодня у гніздо пташки-батьки приносять 60-70 рибин.
Якщо гине один птах у парі, то безпарні рибалочки допомагають вигодувати потомство.
Якщо вдало розташоване гніздо-нірка, то ворогів у тваринному світі у рибалочки майже немає. Лише паводки і проливні дощі іноді можуть залити нірку.

❤️«Шлюб» у рибалочки лише на сезон, взимку вони розлучаються, але на весні знову утворюють пару. У якості букету самець-залицяльник дарує самці рибку.

Блакитний кобальтовий колір пір’я цієї пташки з бірюзовим відливом просто зачаровує. Перш ніж увійти до гнізда-нірки один із батьків дає про себе знати коротким «кре».
🐥Із опереною молоддю, яку батьки ще підгодовують, дорослі птахи ведуть перегукування запитання-відповідь: батьки запитують коротким «тіет», а пташенята відповідають: «тшік».

Рибалочка блискавично хапає жертву дзьобом, занурює голову у воду. При цьому очі розплющені – бо через заломлювання не можна точно визначити, де риба. Тому пташка неодмінно потребує чистої прозорої води.

Маленьку рибку вони проковтують одразу, більшу спочатку забивають на гілці. Ковтають головою вперед, щоб не поранитися лускою.
Кожні 1-2 години випльовують неперетравлені решки риби і комах у вигляді клубочків, покритих лускою, наче шматочками криги.
Самці ділять узбережжя між собою на відстані близько кілометра. Конкуренти рішуче переслідуються – можна бачити пікетування над водою, наче винищувачі в бою.

🐣Висиджують яйця по черзі.
80% молодняка і 70% дорослих пташок гинуть протягом року. Це компенсується високою репродуктивною спроможністю. Якщо гине перша кладка, батьки одразу відкладають наступну. У сприятливі роки пара встигає зробити дві кладки.

🐦Боротьба із конкурентами затята: спочатку відлякування – птах вигинає шию. Найбільше залякування відбувається, коли рибалочка стає у повний зріст і розправляє крила. Самці вдивляються одне в одного, демонструючи себе. Можуть ганятися один за одним. Таке змагання може тривати годинами. Це змагання на витримку і терпіння. Закінчується дуель тим, що слабший здається і летить геть. Але іноді одного залякування і «благородної» дуелі не достатньо. Тоді справа доходить до бійки. Самці намагаються збити один одного з гілки, вкусити за шию. Іноді вони зіштовхуються у повітрі, падають разом у воду або на землю. Переможений самець як правило забирається геть ще до серйозних поранень.

Молоді рибалочки рідко проганяються з чужих територій дорослими птахами. Молодь із першої кладки активно цікавиться нірками-гніздами із малечею, часто бере участь у годуванні пуцьвірінків, готуючись таким чином до самостійного подружнього життя.

🐦В Європі мешкає трохи менше половини світової популяції і налічує всього 160 000 пар.
У 19-му столітті рибалочки сильно винищувалися через яскраве пір’я, яким прикрашалися дамські капелюшки. Тисячі птахів вбивалися також для виготовлення штучних мух для рибалки вудками.
Укріплення, зачищення берегів, врегулювання течій струмків і джерел, що призводить до застою води – все це нищить місця для життя рибалочок.

ℹ️У німецькомовних народів цей птах має назву «Eisvogel» – що порівнює його із сталлю або кригою, у англомовних «Kingfisher» – король-рибалка. Птах Святого Мартина – так називають рибалочку у Франції, Італії, Іспанії, пов’язуючи її назвою із легендою, за якою Святий Мартин вказав своїм учням на рибалочок, що билися за рибу. «Ось так і демони змагаються за душі християн» – сказав він.

Побачити рибалочку у багатьох народів вважалося прикметою на щастя. Рибакам – гарний улов. Морякам\кораблям – гарна подорож.
Існувало повір’я, що талісман із пір’я рибалочки оберігає від удару блискавки.
Муміфікована пташка, підвішена на ниточку служила компасом. Її дзьоб мав би показувати завжди на північ або у напрямку вітру.
Висушене серце оберігало від отруєння. А опудало від молі.
Давні греки і римляни вірили, що гніздо рибалочки роблять із переплетених кісток риби, яке плаває на воді.
Рибалочка, як колібрі, може «зависати» у повітрі і швидко махати крилами.

🐦Якщо побачите у дзьобі рибалочки рибку вперед головою, значить вона для когось іншого: від самця для самочки, або від батьків для пташенят. 

📃Текст: Liudmyla Peatch
📸Фото: Александр Лазаренко, Igor Chervonenko, Oleg Rozhko, Yuriy Nechiporenko

—–

Текст на нашій ФБ сторінці – https://www.facebook.com/ecoparkosokorky/posts/1443451042520909