• Phone: (123) 0200 12345
  • ecopark.osokorky@gmail.com

Змієїд. Ессе

May 01, 2021

Народжений повзати, літати не може… Може, якщо ти змія у дзьобі змієїда.

Бо змії є основним харчем цього птаха, інші рептилії і маленькі ссавці – для нього лише «закуска». Отже, якщо добре вивчити, як виглядає в небі змієїд, то, чи є у траві плазуни, можна дізнатися не вдивляючись у землю, а піднявши голову вверх.

Не хвилюйтеся, що якийсь вужик впаде Вам на голову – хижак міцно тримає здобич, іноді несе її своєму пуцьвірінку навіть проковтнувши наполовину.

1-2 змії середнього розміру потрібно парі дорослих змієїдів на день. Пташеня потребує до 200 гр. щодня. Отже за весь період гніздування одна родина змієїдів з’їдає аж 270 змій загальною вагою близько 11 кілограмів. Тому свою мисливську ділянку радіусом понад два кілометри змієїд захищає досить агресивно.

Найулюбленіший метод полювання змієїда – ширяння у повітряних потоках на розпростертих майже метрових крилах на висоті 150-400 метрів. Уявляєте, який гострий зір треба для цього мати?! Втім, добре полює змієїд і в низькому польоті, може також сидячи видивлятися собі жертву навкруги і навіть полювати пішки. Завидівши жертву з висоти, змієїд якийсь час «трясеться» в небі на місці, потім падає камнем, розрахувавши точність до секунди, до міліметра. Адже життєво важливо ухопити змію нижче голови, щоб не отримати ядовитого укусу. Ще краще голову відразу відкусити. До гнізда майже завжди несеться вже мертвий плазун у дзьобі, значно рідше у лапах.

Найкращий час для полювання – сухі теплі дні, коли рептилії виповзають погрітися на сонечку. А ось тривала дощова погода може серйозно зашкодити птахові і його потомству.

Попри грізну назву і всі якості, властиві хижакам, змієїди дуже романтичні істоти. Під час залицяння самець може кидати з висоти змію і з бравим вигуком «кііііііі-йо» підхоплювати її у польоті знову, демонструючи самці свою мисливську вправність. Здобич після цього трюку урочисто передається партнерші.

Голос самця неочікувано мелодійний. Нагадує флейту. Самець і самка можуть по кілька хвилин співати дуетом.

Поряд із просторими луками і галявинами змієїду необхідні дерева для гнізд. Висиджує змієїд своє одне єдине яйце аж до 48 днів, а пташеня вигодовує в залежності від наявності корму довгих 60-80 днів. Тато носить здобич, а мама її дрібнить і вчить це робити малюка. Коли пташеня, а з ним і апетит, підросте, на полювання вилітатимуть обоє батьків. А трофей пташеня ковтатиме цілим, що іноді триває 30-40 хвилин. Висиджувати і вирощувати власних дітей молодий змієїд зможе лише через 3-4 роки.

В Україну змієїди прилітають на гніздівлю – створити і виростити потомство. Тож на нас лежить особлива відповідальність за їх охорону і збереження.

З середини 20-го століття кількість змієїдів у природі небезпечно скоротилася. Невеликі колонії у Центральній Європі зникли зовсім. У Швейцарії налічують лише 3-5 пар. Це пов’язано із катастрофічним зменшенням вільних природних площ, а також із масовим винищенням як самого птаха, так і життєво необхідних для нього рептилій.

Тож пам’ятайте, що вбивши задля забави чи із страху вужа, Ви не тільки позбавили життя цього безневинного плазуна, але і суттєво скоротили шанси на виживання красеня-змієїда.

Текст: Liudmyla Paetsch

Фото:  Оксана РалдугінаOleg Rozhko , Наталя Гончарик , Николай Змиевский

Джерела:
https://de.wikipedia.org/wiki/Schlangenadler#cite_note-5
https://www.vogelwarte.ch/de/voegel/voegel-der-schweiz/schlangenadler
http://onbird.ru/opredelitel-ptic/zmeeyad/golos


Оригінал посту – https://www.facebook.com/notes/264427991620881/