• Phone: (123) 0200 12345
  • ecopark.osokorky@gmail.com

Змієїд (Circaetus gallicus)

April 16, 2021

🦅 ЗМІЄЇД (Лат.: Circaetus gallicus, англ.: Short-toed Eagle.) – хижий птах родини яструбових. Один з 4 видів роду; єдиний вид роду в фауні України.

🗓 В клендарі Екопарку Осокорки на 2020 рік він птах серпня.

 

⚠️ В Україні у більшості областей рідкісний, подекуди дуже рідкісний вид. Найбільше гнізд (4 на 100 км2) зареєстровано у долині річки Льви (басейн Прип’яті, Рівненська область) та у лісах Мошногірського кряжа (Черкаська область).

Для нас неймовірна вдача мати можливість спостерігати змієїда у його природньому середовищі на Осокорківських луках 🌾☘️ .

🦅 Змієїд обережний птах і живе приховано. Гніздиться в лісовій зоні, включаючи лісову смугу гір. Обирає старі високостовбурні ліси поблизу галявин, вирубок та боліт.

🐍 Живиться переважно вужами, гадюками, деякими іншими зміями, ящірками та жабами.

Режим дня змієїда залежить від способу життя плазунів і тому відрізняється від добової активності інших хижих птахів. На полювання він відправляється пізніше, коли на зігрітих сонцем місцях з’являться змії, та й закінчує раніше за інших хижаків. «Робочий день» змієїда (8—9 годин) майже вдвічі коротший, ніж у більшості денних хижих птахів (16—17 годин). Полює зазвичай один. Помітивши здобич, змієїд на деякий момент зупиняється у повітрі, розпустивши хвіст і тріпочучи крилами, а потім з напівскладеними крилами і витягнутими вперед лапами швидко знижується й кидається на здобич. Спійману тварину несе в лапах і з’їдає її десь поблизу від місця полювання на будь-якому підвищенні.

🦅Змієїд перелітний птах. З’являється в кінці березня — на початку квітня. На зимівлю відлітає у вересні — на початку жовтня.

❤️ Пару створює раз і назавжди. Самки і самці однакового розміру і забарвлення. Одна і та сама пара багато років повертається на стару гніздову ділянку і кілька років використовує те саме гніздо. Гнізда будує на деревах на висоті 10-23 м.

🐣 Батьки виводять лише одне пташеня за сезон

🔥 Загрози для птаха:
▪️ знищення старих ділянок лісу;
▪️ знищення біотопів полювання;
▪️ браконьєрство.

Вид знаходиться під захистом:
📕 Бернської конвенції: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_032
📕 Бонської конвенції: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_136
📕 Конвенції з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори (CITES): https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_129
📕 Директиви Європейського союзу охорони диких птахів (СЕЕ):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984_001-09
📕 Угоди про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів (AEWA): https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_934#Text
📕 Червоної книги України (статус – рідкісний): https://redbook-ua.org/item/haematopus-ostralegus-linnaeus/

❗️ В Україні охороняється у Поліському, Рівненському, Кримському природних заповідниках, Карпатському біосферному заповіднику, Деснянсько-Старогутському національному природному парку.

📜 Цікаву авторську розповідь від Liudmyla Paetsch про змієїда читайте за посиланням

📷 Велика подяка за матеріал до відео фотографам: Оксана Ралдугіна, Oleg Rozhko , Наталя Гончарик , Николай Змиевский

📃 Джерела:
http://pernatidruzi.org.ua/zmiyeyid_circaetus_gallicus.html
https://uabirds.org/v2taxgal.php?s=97&l=ru&p=0.
www.raptor.in.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=13&Itemid=14
https://uk.wikipedia.org/wiki/Змієїд


Оригінал посту – https://www.facebook.com/ecoparkosokorky/posts/1399138670285480