Німці цю квітку називають Nachtkerzen – нічні свічки. Ще на неї кажуть місячні свічки. Це тому, що розкривається вона після заходу сонця, та ще і з характерним клацанням.
А грецька назва походить від слів oinos — «вино» і there — «бажання».
Енотера не примхлива,
Хоч, як свічечка, вродлива.
Як насіння дозріває —
Мов з рогатки вистріляє.
Наталя Зубицька
ЕНОТЕРА
Я – квітка Ночі, ніжна Енотера,
Лише для тебе, Місяцю мій ясний,
В своїх бутонах бережу цнотливо
Вразливу сутність поклику п’янкого,
Що лунко снами стислими нуртує.
У світлі Дня, коли панує Сонце,
Твій зблідлий лик, мов спомин, в небі бачу,
І відчуттям тремтить стеблинка кожна
Того, що скоро… скоро має збутись
У доторках звабливого смеркання!
А коли Сонце скотиться у безвість,
І Ти на небо зійдеш, мій єдиний,
Я вся напружусь, в вись Твою схитнуся,
Наповню щастям срібного проміння,
Бутони, що чекати вже стомились.
Так солодко… Так терпко, Місяченьку,
Крізь Ніч до Тебе вибухати цвітом!
Ще квітка! На! І ця Тобі, коханий.
Хай витончені пахощі пелюсток
Віщують те, що й так давно відоме.
Настане День, розтанеш Ти крайнеба,
Зів’януть квіти лагідні на Сонці.
Та не журись у хмарах, срібночолий,
Злеліє знов до присмерку бутони
Твоя нічна красуня Енотера…
Тетяна Чорновіл
А ще вона має гарні дубильні властивості (використовується для обробки шкіри).
А і із її яскравих квіточок виробляють харчові барвники. Тож цілком можливо, що у кремі на тортику або на великодніх писанках ми маємо барвник із цієї рослинки 🙂
А чому ж плакун. Хіба можна плакати, коли маєш такі гарні, яскраві квіти?! Виявляється, що ця рослинка “плаче” – вона росте біля водойм, боліт, і коли в ній накопичується зайва волога, рослина виділяє її із себе через спеціальні пазухи – “плаче”.
Наші пращури вірили у магічні властивості плакуна. Із його коріння виготовляли обереги, а знахарки використовували рослину для свого зілля. Казали, що плакун змушує плакати відьом і чортів.
У середньовічній Європі буквицю часто садили у аптечних садках монастирів і навколо церков. А пофарбована квітами буквиці шерстяна нитка на зап’ясті давнього європейця була улюбленим захистом від відьом J. З 1-го по 16-те століття буквиця була згадана і описана у 25 медичних довідниках лікарських рослин!
Із часів Середньовіччя збереглося багато рецептів за якими буквицю добавляли у вино і пиво – це все дякуючи її ароматові, фарбувальним властивостям і, звісно, лікувальним.
Не дарма в Італії, коли хочуть сказати про якусь людину, що вона на всі руки майстер, кажуть He piu virtù che Bettonica (він має стільки талантів, як буквиця). Адже буквиця у нас не тільки лікарська, а і харчова, і ефіроолійна, і танідоносна, і фарбувальна, і медоносна й декоративна рослина.. Фарба із буквиці виходить буро-оливкова. Нею фарбують вовну.
Британці додають сушені листя буквиці у нюхальний тютюн, а у альпійському регіоні їх просто сушать і курять. Кози і барани, які люблять смакувати яскраві квіти і смарагдове листячко буквиці, мабуть почувають себе при цьому гурманами J.
Буквицю ще називають сорокозубом. До речі, ці квіти бувають і білі, але рідко.
Цікаво, що слово «буквиця» в українській мові означає ще і початкову літеру – це ота така гарна велика розмальована літера, якою часто починаються середньовічні тексти. Хто ж від кого перейняв назву? Літера від рослини, чи рослина від літери? J