• Phone: (123) 0200 12345
  • ecopark.osokorky@gmail.com

Альбом «Екопарк «Осокорки» – домівка квіткового Києва». Сторінка 13

Куничник наземний (Calamagrostis epigeios)

  • Куничник наземний (Calamagrostis epigeios). Ці рослини ростуть доріжками, як Чумацький шлях 🙂 З нього виробляють противірусний (проти грипу, герпесу тощо) “протефлазід”. Ми все думали, чому цю рослинку назвали куничником, яке відношення вона має до звіра куниці? А виявляється, що в українській мові такий розлогий колосок-мітличку, наприклад, очерету або куничника ще називають куницею . І звір, і рослинка пухнасті, з підпушком – логічно.

    Ввечері куничник закривається.

     

Смілка широколиста. Silene latifolia

  • Смілка широколиста (Silene latifolia). Щоб насолодитися чудовим ароматом цієї квітки, треба йти на луки після обіду ближче до ночі або рано-рано вранці. Саме у цей час вона відкривається, щоб привабити нічних метеликів чудовим ароматом, а на світанку її пелюсточки закриваються від сонячного проміння. Мабуть тому у народі цю квітку ще називають сліпаком – сліпне від сонця. Цікаво, що підземну частину смілки так само, як і мильнянки лікарської Saponaria officinalis, раніше використовували як миючий засіб, засіб для прання. Кажуть, що її мильний розчин розщеплює жири. А щоб такий мильний розчин отримати, треба прокип’ятити корінь, стебло і листя. Окрім того всі частини під час цвітіння рослини містять токсичну речовину сапонін, яка, власне, і піниться.

Дивина чорна (Verbascum nigrum)

  • Дивина чорна  – така дивна назва цієї квітки. Її інша назва – коров’як. А ось у Німеччині вона називається «королівська свічка» (Königskerze), а народна назва «свіча грому і блискавки» (Donner- und Blitzkerze). Кажуть, що насіння дивини отруйне для риб. У Аристотелі зазначено, що таке насіння розсипали на поверхні водойми, що полегшувало ловлю риби. З квітів готують чудову ранозагоюючу настоянку на розчині спирту. А ще дивина має хороші відхаркуючі властивості.

    Диво-диво-дивина —
    Засвітилася вона.
    Царським скіпетром в долині
    Всіх дивує і понині.

    Наталя Зубицька

Дзвоники скупчені (Campanula glomerata)

  • Їхні ніжні маленькі яскраві квіточки полюбилися казковим персонажам. Феї і ельфи роблять із них шапочки і спіднички або використовують як дзвоники. І хоч у реальному житті ці маленькі яскраво-сині або фіолетові, а іноді навіть білі дзвоники не дзеленчать, а навпаки – в народній медицині вони використовуються як заспокійливий засіб у разі збудження, мігрені. Ними лікуються після укусів скажених тварин, для полоскання горла й ротової порожнини під час запальних процесів.

Гадючник звичайний (Filipendula vulgaris)

  • Ця рослина має багато лікувальних властивостей, перш за все як сечогінний і потогінний засіб. Такі рясні духмяні квіти не можуть не любити бджоли і комахи, бо ці квітки гарні медоноси. Із квіточок, хоч вони і білі, а також із листя отримують жовту фарбу.

    Деякими видами гадючника лікують від укусів гадюк – звідси і назва.

    У німецькомовних і англомовних країнах цю рослину називають солодким медом (Mädesüß, нім), оскільки її любили добавляти у меди – медові вина.

    Бульби на коренях і молоде листя гадючника можна їсти, вони мають солодко-гіркуватий смак. А із квітів заварюють запашний чай.

Ваточник сирійський (Asclepias syriaca)

  • Цю рослину із чудовим ароматом і їстівним листям називають щастям для бджолярів і бідою для агрономів. Ваточник хороша медоносна рослина. Мед із неї має приємний шоколадний аромат. Нею із задоволенням ласує велика рогата худоба. А ось гербіцидні атаки ваточник витримує стійко. На сторінках аграріїв можна почитати великі дискусії, у яких фахівці радяться один з одним, як же вивести цю рослину з поля.

    Цікаво, що у нас рослина асоціюється із ватою, а у німців із шовком. Вони її так і називають Seidenpflanze (шовкова рослина). Шовчиною і диким шовком називається ця квітка і у нашій народній мові. Коли квіти відцвітуть, то на голівках з’являються коробочки, у яких міститься вато- або шовкоподібний пух для захисту насінин. Обов’язково знайдіть восени цю рослину, щоб переконатися, як цікаво це виглядає! У 17-му столітті, коли ваточник з’явився у Європі,  пухнасті волоски, які оточують насіння, додавали під час виготовлення шовкових, бавовняних і шерстяних тканин, що надавало їм легкого привабливого блиску.

    Латинська назва ваточника Asclepias по імені бога медицини Асклепія. До Сирії ваточник сирійський не має ніякого відношення, бо походить із Північної Америки. Так помилково його назвав італійський мандрівник, який сплутав цю рослину із іншою.

    Англійці іменують цю рослину milkweed – молочна трава – через її молочний сік, який виділяється на зламі. Із цього молочного соку раніше намагалися навіть виготовляти штучний каучук.

    За свої гарні і духмяні суцвіття і гарне виразне листя ваточник полюбився флористам.